slider

Nasze poradniki

Tylko profesjonalne produkty
Darmowa dostawa już od 250 zł
14 dni na zwrot lub wymianę
Pewne bezpieczeństwo zakupów on-line

Kategorie:

TYPY BUDOWY CIAŁA A SUPLEMENTACJA

Planet Muscle TYPY BUDOWY CIAŁA  A SUPLEMENTACJA

TYPY BUDOWY CIAŁA A SUPLEMENTACJA

 

Jesteśmy różni. I dobrze, byłoby nudno, gdybyśmy byli jednakowi. Na wygląd naszej sylwetki wpływa kilka czynników, a jeden z podstawowych to geny. Porządkując wiedzę na ten temat ustalono w końcu trzy główne tzw. somatotypy: ektomorficzny, endomorficzny i mezomorficzny. Rzadko spotyka się osobę będącą w pełni którymś z tych typów. Na ogół mamy coś z każdego typu budowy.


Typy sylwetek różnią się budową kośćca, rozłożeniem tkanek mięśniowej i tłuszczowej, także tendencjami do tycia w określonych partiach ciała. Dla każdego z nich zaleca się nieco inną dietę i rodzaje treningów.


Każdy z nas ma także inne cele do osiągnięcia. Jednego interesuje masa i siła, drugiego rzeźba, ktoś ma problemy ze zgubieniem zbędnych kilogramów.


W tym artykule będziemy starali się pomóc każdemu z Was udzielając wskazówek, głównie w doborze odpowiedniego produktu, aby ten cel był łatwiejszy i szybszy do osiągniecia.


Budowała ciała ma ogromne  znaczenie przy doborze odpowiednich suplementów. Jak już wspomnieliśmy na wstępie Wyróżniamy trzy rodzaje budowy ciała.


Nie trudno odgadnąć, że każdy z nich inaczej wygląda i jego metabolizm także inaczej pracuje:


Ektomorfik : smukły, zwinny, wręcz chudy


Mezomorfik : tęższy, zbity, silny


Endomorfik : duży z tendencjami do tycia wręcz otyły, flegmatyk


Osoby o typie budowie ektomorficznym swoją przygodę z siłownią zaczynają zazwyczaj od samego początku, wyjątkiem będą tutaj byli sportowcy lub sportowcy wyczynowi ,którzy traktują siłownię jako uzupełnienie swojego codziennego treningu.


Dużym ułatwieniem dla ektomorfika jest bardzo niski poziom tkanki tłuszczowej w organizmie dzięki czemu może się on skupić nad rozpoczęciem treningu siłowego bez wcześniejszej redukcji masy ciała. Niestety dużym utrudnieniem będzie tutaj bardzo silnie pracujący i szybko adaptujący się metabolizm. W tym wypadku nie wystarczy po prostu „dużo jeść aby rosnąć”. W przypadku ektomorfika praktycznie wszystko zależy od zróżnicowanego planu żywieniowego. Pamiętajmy ,że musi być on szczególnie dobrze przemyślany. Podstawową kwestią będzie tutaj lekkie spowolnienie metabolizmu by organizm miał szansę budować nowe włókna mięśniowe w fazie regeneracji potreningowej. W tym celu należałoby zmniejszyć ilość posiłków w ciągu dnia do ok 4 zachowując dzienny wydatek energetyczny(DWE). Oznacza to ,że pomimo mniejszej ilości posiłków w ciągu dnia ,porcje będą znacznie większe dzięki czemu DWE nie ulegnie zmianie. Spowoduje to spowolnienie metabolizmu spoczynkowego gdyż organizm będzie dłużej i ciężej radzić sobie ze strawieniem posiłku. Dzięki tej małej sztuczce w krwioobiegu substancje odżywcze będą krążyć w trybie ciągłym pozwalając mięśniom na regeneracje i ich wzrost. Pamiętajmy! Ektomorfik do wszystkiego musi dążyć bardzo powoli. Szybkie wejście na dietę o dodatnim DWE może spowodować przyspieszenie metabolizmu! Dlatego zaleca się okres budowania masy mięśniowej poprzedzić okresem stabilizacji, dodając stopniowo do DWE dodatkowych kalorii ,obserwując jednocześnie reakcje własnego organizmu.


Jakie suplementy będą przydatne dla ektomorfika?


Podstawową kwestią będzie tutaj zabezpieczenie tkanki mięśniowej przed niechcianym rozpadem włókien mięśniowych (katabolizmem) ,na który ektomorfik jest szczególnie narażony. Przydatne będą tutaj aminokwasy rozgałęzione BCAA,L-Glutamina, przy większych funduszach dodatkowo HMB. Jedna to nie wszystko. Prawdopodobnie DWE będzie bardzo wysokie i trudno do spożycia ,nawet dla ektomorfika. Przydatne będą tutaj wszelkie produkty węglowodanowo-białkowe typu Gainer, zwłaszcza te ,których przeważającą większość składu wypełniają węglowodany wolno wchłanialne. Doskonale byłoby dodać porcję białka przed snem by uchronić mięśnie przed „katabolizmem nocnym”. Jednak tutaj bierzemy pod uwagę tylko białka o przedłużonym czasie wchłaniania do krwioobiegu jak np. Kazeina. Wielu producentów ma w swojej ofercie linie odżywek białkowych dedykowanych specjalnie do spożycia przed snem.


Mezomorfik ma szczęście! Jego budowa to połowa sukcesu. Bardzo szybka budowa masy mięśniowej i brak specjalnych tendencji do magazynowania tkanki tłuszczowej to niewątpliwe zalety. Uważaj jednak! Geny to nie wszystko. Ciebie także czekają hektolitry wylanego potu na treningach i restrykcyjna dieta. Nic nie ma za darmo. Jedyną rzeczą ,na którą musi uważać mezomorfik to odpowiednia regeneracja i podaż węglowodanów w diecie. O ile węglowodany to przyjaciele podczas budowania masy mięśniowej o tyle mezomorfik musi już zwracać nieco baczniej uwagę na to ile spożytkowuje ich w swoim jadłospisie. Jeżeli mamy przemyślaną i dobrze ułożoną dietę ,najlepsze do oceny jej poprawności będzie lustro. Odkładające się zbyt szybko pokłady tkanki tłuszczowej będą oznaczać konieczność zredukowania węglowodanów w diecie.


Kolejnym wyznacznikiem jest również czas w jakim nabieramy kolejnych kilogramów. O ile w ciągu tygodnia waga nie wskazuje więcej niż 0.5 kg na plus możemy być spokojni. Nie oznacza to jednak ,że nie uda nam się budować naszych potężnych mięśni szybciej. 0.5 kg to umowna, ogólnoprzyjęta bezpieczna granica.


Jakie suplementy sprzyjają mezomorfikowi?


Mezomorfik może tak naprawdę wybierać w całej palecie suplementów. Jeżeli dopiero zaczynasz ,możesz ograniczyć się do odżywek węglowodanowo-białkowych(najbezpieczniejsze będą te typu bulk o 50% zawartości białka),białkowych,napojów treningowych i kompleksów witaminowych.


Endomorfik to człowiek z charakterem. Tutaj nic nie przychodzi łatwo i jest poprzedzone wieloma wyrzeczeniami. Mając budowę ciała endomorfika zapewne Twoim wymarzonym celem jest zredukowanie zbędnej „oponki” i dodanie nieco muskulatury. Są dwie drogi. Możesz zacząć klasycznie od wstępnej redukcji skupiając się w dużej mierze na treningu aerobowym oraz siłowym w formie treningu obwodowego. To także czas kiedy możesz trochę popracować nad swoją sprawnością. Oczywiście będzie temu towarzyszyć dieta oparta na klasycznych założeniach redukcyjnych. Istnieje również inne rozwiązanie. Jest nim trening funkcjonalny jakim jest Crossfit. Daje on szansę nabrać Tobie sprawności, siły, wytrzymałości, dodatkowych kilogramów masy mięśniowej oraz zredukować niechcianą tkankę tłuszczową. Ten system w swojej filozofii posiada również własny zrównoważony plan odżywiania jakim jest „Dieta Paleo”


Bez znaczenia jaką drogą obierzesz założenia suplementacyjne będą takie same.


Zmniejszając masę swojego ciała musisz zadbać o dostarczenia dla swojego organizmu odpowiednich witamin i minerałów jakich będzie mu brakować poprzez zmniejszone DWE.


Pomocne będą tutaj kompleksy witaminowe i mineralne. Kolejną rzeczą będzie dodanie aminokwasów rozgałęzionych BCAA przed i po treningu ze względu na specyfikę okresu redukcyjnego oraz preparatów białkowych dzięki czemu zaspokoisz zwiększone zapotrzebowanie organizmu na podaż białka w okresie redukcji. Dla kompletnej całości warto dodać HMB do codziennej suplementacji.


 


 

Bądź na bieżąco z naszymi poradami