slider

Nasze poradniki

Tylko profesjonalne produkty
Darmowa dostawa już od 250 zł
14 dni na zwrot lub wymianę
Pewne bezpieczeństwo zakupów on-line

Kategorie:

ABC DIETY I SUPLEMENTACJI

Planet Muscle ABC DIETY I SUPLEMENTACJI

ABC DIETY I SUPLEMENTACJI

 

Skupiając się na osobach trenujących amatorsko możemy wyróżnić kilka grup:


Pierwsza:


Osoby młode zaczynające swoją przygodę z siłownią. Tutaj największą rolę odgrywa odżywianie i dobry trening. Najlepiej wprowadzać wszystko do życia metodami małych kroków. Począwszy od organizacji swojego otoczenia, poprzez wprowadzenie do odpowiedniego treningu na zmianie swojego stylu życia kończąc.


Szczególnie trudne będzie w początkowym etapie utrzymanie prawidłowej diety. Dużo pokus i brak świadomości roli odżywiania w kształtowaniu sylwetki często niszczą postanowienia dietetyczne. Dlatego też warto nie zaczynać od prawdziwej, ułożonej co do kalorii diety. Systematycznie zamieniając produkty ,a wykluczając inne efekty będą również znakomite. Klasyczna metoda podstawiania jest o tyle dobra ,że nie narzuca rygoru od samego początku. Dietetyka to bardzo trudny dział dla osoby dopiero zaczynającej. Nie zawsze jest tak ,że kaloria kalorii jest równa. Co prawda wyliczanie dziennego zapotrzebowania energetycznego jest ważne, ale już sama zmiana źródeł składników odżywczych przynosi widoczne efekty.


Zakładamy ,że przeszliśmy tę trudną drogę początkującego kulturysty. Teraz tak naprawdę przychodzi czas na prawdziwą dietę. Pamiętajcie! Dieta to 60% Waszego sukcesu dlatego poświęćcie na jej zorganizowanie trochę więcej czasu. Z racji młodego wieku, większość z Was uczęszcza zapewne do szkoły bądź studiuje. Czasami trudno jej zorganizować sobie 5-7 posiłków ,które można mieć zawsze pod ręką kiedy nadejdzie pora na ich spożycie. Pomocne będą tutaj wszelkie odżywki węglowodanowo-białkowe, zamienniki posiłków MRP, batony proteinowe bądź same proteiny ,zwłaszcza w porze treningu. Jeśli macie tę wygodę ćwiczyć na własnej domowej siłowni, problem nie jest o tyle duży. Jednak mało osób ma dostęp do takiego luksusu. Podczas wykonywanego wysiłku w organizmie zachodzi wiele procesów co musicie sobie uświadomić. Metabolizowne są różne składniki odżywcze, wydzielane są hormony, włókna mięśniowe ulegają mikrouszkodzeniom, zachodzą procesy cieplne. Możemy tak wyliczać bardzo długo. Efektem tych wszystkich procesów ,które zachodząc kiedy dźwigacie kolejne tony żelastwa jest występowanie tak zwanego „okienka anabolicznego”. Jest to czas zachodzący po wysiłku fizycznym kiedy organizm do wzrostu i regeneracji potrzebuje składników odżywczych w trybie pilnym. Czas na zaspokojenie tych potrzeb trwa około 30 minut. Wtedy absorpcja składników odżywczych jest największa. Stosunkowo wysoki poziom przyswajania trwa maksymalnie do 2 godzin ,jednak pamiętajmy ,że z minuty na minutę, godziny na godzinę potencjał ten stopniowo się zmniejsza.


Co wtedy robić? Przecież trudno przychodzić na siłownię z masą pojemników ,których zawartość ukradkiem będziemy spożywać w szatni.


Pomocne są tutaj wspomniane wcześniej zamienniki posiłków bądź odżywki węglowodanowo-białkowe czyli tak zwane ''Gainery''. Ich skład oparty jest  zazwyczaj na wysoce przyswajalnych źródłach składników odżywczych o zróżnicowanym czasie wchłaniania. Daje nam to przede wszystkim natychmiastowe uzupełnienie rezerw wykorzystanych podczas ciężkiego treningu ,a także dostarczanie cennego budulca w dalszym etapie regeneracji.


Pamiętajmy by dobór odżywek uzależniony był od naszej budowy ciała, treningu i zapotrzebowania dietetycznego


Wszystko to warto uzupełnić o kompleksy witaminowe, aminokwasy rozgałęzione BCAA oraz niezbędne kwasy Omega 3 wykazujące właściwości prozdrowotne ,a także pozytywnie wpływające na proporcje składu ciała naszego organizmu.


Drugą grupą, którą należy omówić są osoby w wieku pozaszkolnym bądź średniozaawansowane.


Przyjmujemy ,że ta grupa doskonale zna zagadnienia dietetyczne stawiając coraz większe kroki w treningowym świecie.


Tutaj mogą następować już lekkie przestoje bądź też treningi mocno ukierunkowane. Suplementacja jest wskazana jak najbardziej. Zależnie od własnych priorytetów oprócz produktów omówionych w grupie pierwszej możemy dodać różne formy kreatyny zależnie od okresu treningowego i przebytych cykli, prekursory tlenku azotu (prozdrowotnie oraz w celu maksymalizacji treningowej),preparaty przed treningowe oraz inne bardziej zaawansowane suplementy.


Pamiętajmy ,że mając już jakiś staż treningowy nie zaznamy niestety tak mocnego bodźca jak zaczynają swoją przygodę z siłownią. Dlatego ważna jest tutaj różnorodność treningowa, odpowiednia dieta i suplementacja.


Ostatnią grupą będą tutaj osoby zaawansowane, z kilkuletnim stażem i dorobkiem treningowym.


Z reguły ta grupa wie już czego szuka i do jakiego celu dąży. Jednak służymy pomocą w indywidualnym doborze suplementów do obranego celu treningowego gdyby zaistniała taka potrzeba.


Według nas dostosowanie do wieku i stażu suplementacji jest jak najbardziej uzasadnione. Wszelkie bodźce należy wprowadzać stopniowo pozwalając naszemu ciału kolejno dostosowywać się do nich i przyzwyczajać od ich słabszych wersji. Nie warto blokować sobie dalszych możliwości wprowadzając od samego początku najmocniejsze z dostępnych wersji.


Czas i cierpliwość będzie tutaj największym sprzymierzeńcem


Żeby jeszcze lepiej zobrazować przedstawię to na własnym przykładzie :


Przygodę z siłownia zacząłem w wieku 18 lat ( 187cm wzrostu 75kg wagi – budowa ektomorfika z widocznym zarysem żeber ). Przez dwa lata praktycznie nieprzerwalnie stosowałem witaminy, minerały, odżywkę węglowodanowo-białkową bcaa i glutaminę lecz bardzo mocno skupiałem się także na treningach i odżywianiu


Przez 2 lata przytyłem ok. 10kg.


Następnie dołączyłem monohydrat kreatyny, który po pierwszym zastosowaniu dodał mi kolejne 3kg więcej na wadze


Po ok. 3 latach korzystałem już z pełnej palety suplementów, których używam po dziś dzień, w zależności od danych celów. Zastrzegam jednak, że przez te wszystkie lata uświadomiłem sobie, że dieta jest na pierwszym miejscu.


Wracając do odżywiania – jest to temat rzeka. Zdaje sobie sprawę, że większość osób pomija tę kwestie z różnych powodów : ekonomicznych, braku czasu na przygotowywanie i spożywanie. Mimo wszystko podaje tutaj standardowe produkty na których powinniście oprzeć swoje posiłki.!


Białko : piersi z kurczaka, indyka, chuda wołowina, ryby, jajka, twaróg chudy.


Węglowodany: ryż, kasza gryczana, płatki owsiane, makaron pełnoziarnisty z mąki żytniej,


Tłuszcze : orzechy, migdały, oliwa z oliwek, żółtko jaj, olej lniany


Unikamy produktów wysoce przetworzonych!


Są to przykładowe produkty, które powinny być uwzględnione w menu każdego adepta siłowni


 


 

Bądź na bieżąco z naszymi poradami